تحقیقات دانش آموزان در هشتمن همایش علوم و تکنولوژی روشنگران
اعضای گروه
خلاصه تحقیق
موضوع
مهسا ریاحی - صدف طواهریان  - هلیسا یوسفی  - پرستو برادران
افزایش جمعیت توسعه ی شهر ها و تغییرات شیوه های زندگی از جمله الگوهای مصرف مشکلات متعدد و متنوعی ایجاد نموده است . که از این معضلات می توان به رشد روز افزون تولید زباله اشاره نمود .
لذا استفاده از گاز تولیدی حاصل از دفن زباله یا سوختن زباله ها برای تولید برق می تواند مد نظر قرار گیرد این فعالیت از چند نظر داری ارزش است چرا که یک کار اقتصادی در راستای قانون توسعه کشور محقق می شود و می تواند رویکرد مناسبی برای حل مشکلات زیست محیطی صرفه جویی در منابع و اشتغال زایی به شمار رود .
برای سوزاندن زباله و تبدیل آن به گاز و ماده ی سختی مانند سنگ از قوس های الکتریکی صاعقه الکتریکی مانند پلاسما استفاده می کند این تأسیسات اولین دستگاهی است که در مقیاس بزرگ و به عنوان بزرگترین سیستم در نوع خود در جهان به شمار خواهد رفت .
تهیه برق از زباله
زهرا ذوالفقاری - یاسمن شاکری
برق نعمت است ، داشتنش ثروت است ، صرفه جویی فرصت است ...
برق هوشمند چیست ؟
منظور از برق هوشمند که ما برای این موضوع انتخاب کردیم استفاده کنترل شده از برق یا به زبان ساده تر مدیریت برق می باشد ، با توجه به این که امروزه اکثرکارهای بشر به وسیله برق و ابزار برقی صورت می گیرد ، و با در نظر گرفتن محدودیت انرژی به خصوص انرژی هایی که جایگزین ندارند ما باید برق را کنترل و هدایت کنیم که برای این کار روش های مختلفی وجود دارد یکی از این روش ها صرفه جویی می باشد که نقش به سزایی در کاهش انرژی ایفا می کند یکی از روش های مهم دیگر استفاده از ابزار و وسایل جدید الکترونیکی می باشد که به تازگی وارد بازار شده است . ( البته به طور گسترده و با قیمت مناسب ) ما در این تحقیق این ابزار و مسایل را معرفی کرده و به عنوان کار عملی ایستگاهی ساخته ایم که مصرف برق را کاهــش می دهد .
برق هوشمند
غزل رهنما - پانته آ کیائی  - سمانه شالپوش  - پریسا قوچانی
طرح جایگزین شدن پیوند چشم مصنوعی به جای پروتز های ثابت و بدون زیبایی تحولی شگرف در علم چشم پزشکی است. در چشم مصنوعی مورد تحقیق از مرجان دریایی استفاده شده که در علم آن را با نام هیدروکسی آپاتیت می شناسند. این مرجان دریایی که به عنوان کره ی چشم از آن استفاده می شود با عصب ماهیچه ای چشم پیوند می خورد و باعث حرکت چشم مصنوعی آسیب دیده مانند چشم سالم می شود. در روی این مرجان دریایی پروتزی کار گذاشته می شود که چشم سالم دقیقاً روی آن نقاشی شده است که تمام مویرگ ها در آن ها به طور طبیعی طراحی شده است. پروتز به وسیله ی یک پین بر روی مرجان دریایی وصل شده و با حرکت مرجان دریایی پروتز نیز تکان می خورد.
تاریخچه ی چشم مصنوعی به 4800 سال پیش برمی گردد. این چشم از جنس قیر و نوعی چربی حیوانی است و روی آن نازک ترین مویرگ ها را به وسیله ی مفتول های طلا طراحی کرده اند.
اما از آن جا که پیش گیری بهتر از درمان است مراقبت از چشم نیز بهتر از استفاده از چشم مصنوعی است.
چشم مصنوعی
اسمرادی - غنی دل  - پیامی - مرتاضیه - حسنی
طی قرن گذشته محیط زیست ما به شدت تحت تأثیر میدانهای الکترو مغناطیسی دارای فرکانس پائین و ساخت بشر قرار گرفته است و با پیشرفت فن آوری رونــد رو به رشدی در تابش های محیطی مشاهده می شود . میدانهای الکترومغناطیسی کم فرکانس به میدانهایی گفته می شود که امواج آن بین 3 تا 3000 هرتز فرکانس دارند یعنی در هر ثانیه بین 3 تا 3000 موج در ن تولید و منتشـــــر می شود .
موبایل وسیله ای است بسیار مفید اما از طرف دیگر این تکنولوژی مفید مضراتی هم دارد که مهمترین آن اثرات مخرب امواج الکترومغناطیسی بر روی مغز و حافظه انسانها می باشد .
تأثیر امواج الکترومغناطیسی برحافظه و سلامت
الیمرا بهـروزی  - رها گرامی  - فائزه باهنر  - ستایش شاه رستم  - ساغر مظلوم زاده  - کیمیا قیداریان
در طبیعت هیچ ماده ای یافت نمی شود که هم زمــان همه ی خواص مورد نیاز انسان را برای بکار گیری در علوم مختلف داشته باشد . بنابر این انسان ناگزیر به استفاده از چند ماده مجزا است که عموما نتیجه ی مطلوب و کیفیت لازم را ندارد . از این رو کامپوزیت ها که ترکیبی از چند ماده هستند و خواص آنها نسبت به هر یک از اجزای سازنده شان در موقعیت برتری قرار دارد ، می توانند جایگزین مناسبی برای مواد ساده و کم کیفیت باشند . این ویژگی کامپوزیت ها سبب شده در عین تازه بودن این علم در علوم مختلف برای مثال عمران ، معماری ، پزشکی ، حمل و نقل ، صنایع و .... تحولات عظیمی را ایجاد نماید .
در ضمن گسترش فن آوری سبز و حفظ منابع اولیه کشور مان برای نسل های بعد کمک می کند .
کامپوزیت
هانا بذرافکن  - گلناز فیضی  - نیوشا خیاط  - پریناز جلالی
هدف ما زا این تحقیق خانه ای امن و متفاوت با آن چه که تا به امروز وجود داشته است ، می باشد . این خانه هنگام طغیان سیل قابلیت شناور ماندن روی آب را دارند .
در ساخت این خانه ها می توان از مصالحی چون کامپوزیت ها ، پانل های پوما و متن های تو خالی اسفنجی استفاده کرد .
سیستم ساختمانی این مصالح به گونه ای است که علاوه بر مقاوم بودن در برابر عوامل طبیعی از جمله سیل و زلزله سبک نیز هستند که سبک بودن این خانه ها سبب شناور ماندن ن ها می شود .
مصالح به کار رفته در این خانه ها به دلیل انعطاف پذیری ، هنگام بروز سیل و شناور ماندن خانه بر روی آب استحکام خود را حفظ می کنند و در اثر سیل کمتر آسیبی به آن وارد می شود .
چنین خانه هایی معمولا در مناطق پست و هموار و سیل خیز ساخته شده اند و از آن جا که هلند یکی از کشو رهای پست و هموار است به همین دلیل این خانه ها نخستین بار در هلند ساخته شده اند .
در کشور ما نیز به علت زلزه خیز و سیل خیز بودن ساختن چنین خانه هایی بسیار حائز اهمیت می باشد .
خانه شناور
غزاله شـکور   - مریم ادریسی  - نسترن بهشتی پور
« آرامش » که همه از آن تعاریف مختلفی دارند به دو دسته اصلی تقسیم می شود : آرامش مطلق ( حقیقی ) و آرامش سطحی ( روز مرگی )
حال بیایید به این بیندیشیم که چگونه می توان به آرامش حقیقی رسید ؟
آرامش سطحی آرامشی است که تمامی افراد به راحتی به آن دست می یابند ( هر فرد با انجام عمل خاصی آرامش می گیرد ) ولی این آرامش همیشگی نیست و پس از مدتی از بین می رود اما آرامش مطلق تنها با اتصال به خدا معنایی می یابد و ابدی است و انسانی به این آرامش دست می یابد که میزان پارامتر R یعنی مقاومت ها در برابر انتقال آرامش ( بیم ، تشویق ، گناه ، فکر منفی ، عدم رضایت از خود و .... ) به حداقل برساند که ؛ این امر مستلزم صرف انرژی و گذراندن مدت زمان خاصی است .
در این تحقیق مطالب فوق توسط دو فرمول فیزیک اثبات شده است .
اثبات آرامش مطلق توسط فرمولهای فیزیک
درسا کبیری  - رومین یزدانی
جهان امروز به خاطر تولید و استفاده از انرژی هایی مانند : نفت ، گاز و ... متحمل آلودگی های زیاد و خطرهای بزرگی می شود بنابر این برای حل این مشکل ، استفاده از انرژی های سبز پیشـــــــنهاد
می شود یعنی انرژی هایی که از محیط زیست گرفته می شوند و رایگانند ، تجدید شدنی هستند ، آلودگی ندارند و به محیط زیست آسیب نمی رسانند . انرژی هایی مثل انرژی خورشیدی ، آبی ، بادی ، زمین گرمایی ، زیست توده ها جزر و مدی ، موج و بیو گاز ، انرژی های هستند که با استفاده از آن می توان بسیاری از نیاز های بشر را رفع کرد و سبز بودن و زیبا یی محیط زیست را حفظ کرد .
انرژی سبز
مهشاد فرزام
: با توجه به استفاده فراوان از گوشی همراه و خطرات ناشی از آن لازم است بدانیم که استفاده ی بیش از حد از این وسیله به علت تماس نزدیک در ناحیه سر بیشترین آسیب را به بافت های مغزی می رساند و عوارضی همچون کم شدن حافظه ، تورم عصب شنوایی ، کاهش یادگیری و بیماری هایی مانند الزایمر ، پارکینسون و تومور مغزی ر ایجاد می کند . خستگی ، عوارض پوستی ، اختلال در عملکرد حافظه ، کاهش تمرکز ، سرگیجه و اختلال در خواب از دیگر علائم می باشد . بعلاوه ناباروری یکی از عوارض مهم استفاده نامناسب از تلفن همراه است ضمنا کودکان زیر ده سال در معرض بیشترین خطر هستند
تأثیر امواج الکترومغناطیسی
تلفن همراه بر حافظه
مونا یکتایی  - پگاه فکری  - طلایه طهوری  - کیانا عظیمی
نانو از ساختارهایی غیر آلی بهره می گیرد که بلورهای بسیار ریزی در حد نانو متر تشکیل شده اند و کاربردهای وسیعی در زمینه ی تحقیقات پزشکی ، رساندن داروها به سلول ، تشخیص بیماری ها و شاید هم درمان آن ها پیدا کرده اند . به کمک نانو پزشکی محصولات دارویی می توانند مثل ماشین های هوشمند برنامه ریزی شوند . آن ها به حسگرهایی مجهزند که می توانند قدرت تصمیم گیری و تأثیر پذیری از محیط را برای ماشین فراهم کنند . داروهای جدید خود را با بدن سازگار می کنند و تنها با رسیدن به قصد نهایی عمل اختصاصی خود را که در واقع بیان درمان است انجام می دهند . کاربرد فناوری نانو در پزشکی تأثیرات مهمی دارند می توان از فناوری نانو در تغییرات ذرات دارویی استفاده کرد .   
نانو در پزشکی و داروسازی
کیانا خواجـه امیری   - هلیا یوسفی  - مریم خدابخــش  - رومینا جعفری
پژوهشگران مرکز نانو ماشینِ انستیتو نانو سیستمهای کالیفرنیا ، وابسته به دانشگاه ایالتی لــــس آنجلـــــس ( UCLA ) ، موفق به ساخت گونه جدیدی از نانیت ها شده اند ؛ نانو ماشین مورد بحث ، بواسطه حفرات ریز خود ، قابلیت جذب و ذخیره سازی داروهای ضد سرطانی را داشته و می تواند در پاسخ به نور ، آنها را به درون سلولهای سرطانی آزاد سازد .
سیستم ابداع شده توسط محققین اولیه ، نانو ماشینی است که به کمک نور رانده می شود و فعالیت خود را درون سلول زنده انجام می دهد ؛ این امر منجر به کاربردهای ( بالقوه ) بسیاری برای آن ، بویژه در زمینه درمان سرطان ، می گردد . سیستمهای نانو مکانیکی ، با قابلیت جذب و رها سازی مولکولهای گوناگون ، از درون حفرات ریز یا نانو خود در پاسخ به نوعی محرک بیرونی ، مدت زیادی ، بواسطه کاربردهای بالقوه شان در زمینـه دارو رســـــانی ( Drug Delivery ) مورد تحقیق بوده اند .
نانو ماشین های کشنده سلول های سرطانی
تینا خداوردی  - رومینا اصفهانی  - صبا جمعیان  - نهال یوردشاهی
ما می دانیم که دو سوم سطح کره ی زمین را آب فرا گرفته است . از این دو سوم کمتر از 3% آب شیرین وجود دارد . به همین دلیل کشور ما در آینده با بحران شدید کمبود آب روبه رو است . ما می خواهیم از آب شور دریا به کمک مواد نانو آب شیرین استخراج کنیم .
غشاهای فیلتراسیون نانو متری به منظورافزایش بازیابی آب می باشد البته روش های زیادی را دانشمندان برای این کار ارائه دادند . اما استفاده از مواد نانو یکی از بهترین روش هایی است که هیچ معایبی ندارد روش های سازگار با محیط زیست جهت تصفیه ی آبهای زیر زمین ی بوسیله ی اجزای معدنی و آلی ( حذف آلاینده ها باذرات تیتان ) می باشد .
نانو حسگر های زیستی جهت تشخیص سریع آلودگی آب و غلظت آلاینده ها است .
نمک زدایی از آب دریا بوسیله ی مواد نانو
تینا معمم  - ساینا سلیمانی  - یاسمن ثقفی  - سارا اطمینان  - مریم نجار نژاد   - سپیده جساس زاده
بر طبق تعریفی که “ انجمن ملی موسیقی درمانی ” ارائه داده است ، موسیقی درمانی عبارتست از ” کاربرد موسیقی جهت تأمین ، حفظ و بهبود سلامت جسمانی و روانی است در واقع موسیقی درمانی کاربرد منظم موسیقی است ، بطوریکه موسیقی درمانگر مستقیما در یک محیط درمانی ، تغییرات دلخواه را در عواطف و رفتار در مانجو ایجاد می کند . زمانی که در مانجو در جلسات موسیقی درمانی عملکرد های بدنی ، روانی و عاطفی - اجتماعی خود را تقویت و مهارتهای حرکتی ، تحصیلی ، ارتباطی و اجتماعی و عاطفی به دست می آورند .
موسیقی هایی که جهت درمان در این رشته مورد استفاده قرار می گیرند انواع خاصی دارند و نمی توان از هر نوع موسیقی برای درمانی استفاده کرد .
موسیقی درمانی
فروغ یافتان  - آلما بیرم زاده  - کیمیا قدسی - نیوشا انصاری فر
تصور کنید پزشک یا تیم پزشکی بتواند با سرعت هر چه بیشتر و بدون مراجعه ی بیمار، وضعیت او را بررسی کرده نتایج آزمایشگاهی وی را دریافت و تجویز مورد نیاز را انجام دهد . این چیزی نیست نمونه ای از فناوری جدیدی است که ما آن را به عنوان ( تله مدیسین ) می شناسیم . در این علم ارتباط به دو طریق صورت می گیرد .
1- پزشک از وضعیت بیمار به وسیله ی وسایل ارتباطی از جمله ما نیتر، دوربین، تلفن مطلع می شود .
2- به طور مستقیم می تواند با پزشک در ارتباط باشد . این علم در ایران نیز عملی شده اولین بیمارستانی که این علم را به صورت عملی در آورده . بیمارستان« مسیح دانشوری » است که به صورت مشاوره و درمان در قسمت CCU بیمارستان انجام می شود . البته می دانیم که این علم دارای مشکلات بسیار است و امید است در آینده با رفع این مشکلات به صورت گسترده تری از آن استفاده شود .
تله مدیسین
صبا اوجانی  - پرشیا رزاقی  - یکتا امیر خلیلی  - درسا حبیبی  - طلا جباری  - المیرا بهروزی
استفاده از روبات اقتصادی تر از به کار بردن یک ماشین مخصوص می باشد و این نشان دهنده ی انعطاف پذیری روبات است . یعنی توانایی آن در انجام گستره ای وسیع از اعمالی که بدان سپرده می شود این قابلیت ، یک ویژگی ارزشمند به شمار می آید ؛ چرا که با توجه به درخواست های متغیر و پیاپی صنایع برای اجرای اتوماسیون در فرآیند تولید ، روبات می تواند به آسانی برای به کار گرفته شدن در یک عملیات جدید ماده شود و راهی عملی را برای انجام زنجیره ای از کارهای تکراری و سنگین فراهم آورد از جمله ساخت روبات های عروسکی برای کمک به کودکان بیمار ، دانشمندان بلژیکی موفق به ساخت روبات های عروسکی کوچک و سبز رنگی شده اند که می تواند به کاستن میزان اضطراب و تشویق کودکانی که در بیمارستانها بستری هستند کمک کند . این روبات عروسکی سبز بر روی شکم خود یک صفحه نمایش لمسی دارد که می تواند به کودکان در یادگیری عملکرد و نحوه استفاده از این روبات کمک کند همچنین قادر به تغییر چهره است و می تواند با کودک بیمار رابطه احساسی و عاطفی برقرار کند . این روبات که پرو بو نام دارد پوست پشمی سبز رنگی دارد ، فول اتوماتیک است و می تواند هیجانات و احساساتی همچون خوشحالی و تنفر را از خود بروز دهد .
نقش ربات در زندگی انسان
غزاله تکیه  - مونا حرمتی
ویدا طهوری  - ملیکا عقیلی
عطر ها آمیزه ای از ترکیبات معطر ، ثابت کننده ها ، الکل و روغن هیا اساسی است و هرعطری دارای ســه رایحه ( اولیه ، ثانوی و پایه ) می باشد و تاریخچه آن به کشور فرانسه و مصر باز می گردد و هم چنین عطر ها از اسانس های متفاوتی تشکیل می شوند که اسانس ها و مایعاتی فرار ، منعکس کننده و ترکیباتی معطر و ... هستند و در داروسازی و پزشکی و هم چنین ساختن عطر کاربرد دارند و انواع آن ها مثل رایحه گرم و تند رایحه ملایم و سبک و .... هستند . رایحه ها بر سیستم های بدن و سیستم های هورمونی و دفاعی بدن تأثیر دارد .
اگر ما برای تحقیقات بیشتر در رابطه با این موضوع به یک کارخانه عطر مراجعه کرد و با مراحل ساخت عطر و چگونگی اضافه کردن مواد معطر مختف مانند اسانس ها و غیره آشنا گردید . همچنین ما با کمک گیاهان و گل های خوش بو طبیعی عطر هایی را آماده کردیم .
عطر سازی به کمک مواد خوش بوی طبیعی
آرزو سید نیکخواه  - پریا اکبری  - ساناز صالح  - آیدا رضایی
موی پستانداران از دو بخش غلاف و ریشه تشکیل شده است . رشد مو از قسمت ریشه انجام می شود سایر بخش های مو مرده هستند . مو دارای دو نوع رنگدانه ( ملانین ) است که یک نوع آن در برگیرنده رنگ های تیره و نوع دیگر رنگ های روشن است نبود رنگدانه باعث سفیدی مو می شود .
مضرات رنگ مو های شیمیایی :
به علت فعل و انفعالات شیمیایی باعث آسیب هایی مانند خشک کردن مو و تحریک و سوزش پوست سر می شود و هم چنین باعث بیماری هایی همچون سرطان سیســتم لنفاوی ( NHL ) و لیموفرما می شود .
رنگ موهای طبیعی یا گیاهی :
رنگ های موهای طبیعی از برگ گیاهان حاوی رنگدانه ماننند حنا ، بابونه ، روناس ، ایندیگو ، ریواس و .... است .
روشن کننده مو : با بونه رنگ مو قهو ه ای : ریواس + قهوه
رنگ مو شرابی : حنا و بابونه رنگ موشرابی پر رنگ : چغندر و حنا
مزیت رنگ موهای طبیعی: این رنگ موها طبیعی و ایمنی نسبی دارند، التهابات پوستی و ریزش مو را کاهش می دهد و از قدرت حفاظت وترمیم بالایی برخوردار است و به کوتیکول آسیب نمی رساند باعث ضخیم تر شدن موها و درخشان تر شدن مو می شود.
رنگ مو

کارهای علمی و عملی نمایشگاه

اعضای گروه
خلاصه تحقیق
موضوع
صبا اوجانی - پرشیا رزاقی - یکتا امیر خلیلی - درسا حبیبی - طلا جباری - المیرا بهروزی استفاده از روبات اقتصادی تر از به کار بردن یک ماشین مخصوص می باشد و این نشان دهنده ی انعطاف پذیری روبات است . یعنی توانایی آن در انجام گستره ای وسیع از اعمالی که بدان سپرده می شود این قابلیت ، یک ویژگی ارزشمند به شمار می آید ؛ چرا که با توجه به درخواست های متغیر و پیاپی صنایع برای اجرای اتوماسیون در فرآیند تولید ، روبات می تواند به آسانی برای به کار گرفته شدن در یک عملیات جدید آماده شود و راهی عملی را برای انجام زنجیره ای از کارهای تکراری و سنگین فراهم آورد از جمله ساخت روبات های عروسکی برای کمک به کودکان بیمار ، دانشمندان بلژیکی موفق به ساخت روبات های عروسکی کوچک و سبز رنگی شده اند که می تواند به کاستن میزان اضطراب و تشویق کودکانی که در بیمارستانها بستری هستند کمک کند . این روبات عروسکی سبز بر روی شکم خود یک صفحه نمایش لمسی دارد که می تواند به کودکان در یادگیری عملکرد و نحوه استفاده از این روبات کمک کند همچنین قادر به تغییر چهره است و می تواند با کودک بیمار رابطه احساسی و عاطفی برقرار کند . این روبات که پرو بو نام دارد پوست پشمی سبز رنگی دارد ، فول اتوماتیک است و می تواند هیجانات و احساساتی همچون خوشحالی و تنفر را از خود بروز دهد . نقش ربات در زندگی انسان
غزاله تکیه - ملیکا عقیلی - مونا حرمتی - ویدا طهوری عطر ها آمیزه ای از ترکیبات معطر ، ثابت کننده ها ، الکل و روغن هیا اساسی است و هرعطری دارای ســه رایحه ( اولیه ، ثانوی و پایه ) می باشد و تاریخچه آن به کشور فرانسه و مصر باز می گردد و هم چنین عطر ها از اسانس های متفاوتی تشکیل می شوند که اسانس ها و مایعاتی فرار ، منعکس کننده و ترکیباتی معطر و ... هستند و در داروسازی و پزشکی و هم چنین ساختن عطر کاربرد دارند و انواع آن ها مثل رایحه گرم و تند رایحه ملایم و سبک و .... هستند . رایحه ها بر سیستم های بدن و سیستم های هورمونی و دفاعی بدن تأثیر دارد . اگر ما برای تحقیقات بیشتر در رابطه با این موضوع به یک کارخانه عطر مراجعه کرد و با مراحل ساخت عطر و چگونگی اضافه کردن مواد معطر مختف مانند اسانس ها و غیره آشنا گردید . همچنین ما با کمک گیاهان و گل های خوش بو طبیعی عطر هایی را آماده کردیم .   عطر سازی به کمک مواد خوش بوی طبیعی
آرزو سید نیکخواه - پریا اکبری - ساناز صالح - آیدا رضایی موی پستانداران از دو بخش غلاف و ریشه تشکیل شده است . رشد مو از قسمت ریشه انجام می شود سایر بخش های مو مرده هستند . مو دارای دو نوع رنگدانه ( ملانین ) است که یک نوع آن در برگیرنده رنگ های تیره و نوع دیگر رنگ های روشن است نبود رنگدانه باعث سفیدی مو می شود . مضرات رنگ مو های شیمیایی : به علت فعل و انفعالات شیمیایی باعث آسیب هایی مانند خشک کردن مو و تحریک و سوزش پوست سر می شود و هم چنین باعث بیماری هایی همچون سرطان سیســتم لنفاوی ( NHL ) و لیموفرما می شود . رنگ موهای طبیعی یا گیاهی : رنگ های موهای طبیعی از برگ گیاهان حاوی رنگدانه ماننند حنا ، بابونه ، روناس ، ایندیگو ، ریواس و .... است . روشن کننده مو : با بونه رنگ مو قهو ه ای : ریواس + قهوه رنگ مو شرابی : حنا و بابونه رنگ موشرابی پر رنگ : چغندر و حنا مزیت رنگ موهای طبیعی: این رنگ موها طبیعی و ایمنی نسبی دارند، التهابات پوستی و ریزش مو را کاهش می دهد و از قدرت حفاظت وترمیم بالایی برخوردار است و به کوتیکول آسیب نمی رساند باعث ضخیم تر شدن موها و درخشان تر شدن مو می شود. رنگ مو
آیدا ساجدی - آناهیتا رحیمی هواپیمای خورشیدی
زهرا عابدی - صدف حاج کریمی القای الکترومغناطیس
نیوشا استاد کاظمی انتقال برق بصورت بی سیم
پگاه پور حیدری ماشین لباسشویی
غزل شریفات - سنا مسلمی دستگاه خانه داریتحقیقات دانش آموزان در ششمین وهفتمین همایش علوم و تکنولوژی روشنگران

اعضای گروه
خلاصه تحقیق
موضوع
اعضای گروه
خلاصه تحقیق
موضوع
کیمیا قیداریان –
مهسا عین آبادی – مهرناز رخصت یزدی
بیونیک در واقع دانشی است که مسائل فنی را از راه های زیستی حل می کند . در واقع بیونیک علمی است که چگونگی الهام گرفتن از طبیعت رادر صنعت به ما نشان می دهد و این علم مانند رابطی است که پدیده های گوناگون را با الگوی زنده مقایسه می کند
بیونیک
شمیم انوری نیا – زهرا خوش سیرت
دراین مقاله به بررسی اهمیت کفش مناسب برای افراد سالم کفش دیابتی پرداخته شده . این درحالی است که این دومقوله از يك دیگر جدا نیستند بلکه کفش دیابتی درواقع زیر مجموعه و یا نمونه ای از یک کفش مناسب است.
کفش دیابتی
درسا شهبازی
ملیکا هاشمیان
ابررسانایی پدیده ای است که در دماهای بسیار پایین برای برخی از مواد رخ می دهد .
در حالت ابر رسانایی مقاومت الکتریکی ماده صفر می شود و میدان مغناطیسی را از درون خود طرد می کند
ابررسان
مانا حبیب
آرتروز نوعی آرتریت است ، آرتریت به معنای التهاب یک یا چند مفصل است آرتروز یک بیماری مزمن است که در طول سال ها ایجاد می شود .
روشهای نوین درمان آرتروز
هما سمیعی
پریسا عرب
وقتی باد با سرعت 120 کیلومتری می وزد . طوفان یا تند باد کاترینا یکی از فاجعه بار ترین بادهای طبیعی در تاریخ ایالات متحده ی آمریکا بوده است . این طوفان که در اوت سال 2005 میلادی رخ داد بخشی از کرانه های آمریکایی خلیج مکزیک را به ویرانی کشید . این طوفان از دریا به خشکی رسید و باعث مرگ هزاران تن و آمادگی یک میلیون نفر شد
گرد باد
تهمینه جوزدانی
 نگین جهانگرد
ارگونومی علمی است که با رعایت قوانین آن می توان از بیماری های اسکلتی – مفصلی و بسیاری دیگر از بیماری های خطرناک جلوگیری کرد .
ارگونومی
ساینا سلیمانی
ریحانه جهانیان
در نیمهٔ اول قرن بیستم، فیزیک نیوتنی توسط نسبیت خاص و عام انیشتین متحول شد. ولی انیشتین نتوانست با یک فرم یگانه و با یک فرمول واحد همهٔ نیروها را بیان کند. ت اینکه در دههٔ ۹۰ تئوری ریسمان و بعده ابر‌ریسمان توانستند جاذبه را که بسیار ضعیف تر از بقیه نیروها یعنی‌ الکترومغناطیس و هسته ای بود با آنها متحد کنند.
دنیای مجازی
معصومه عظیمی
یاسمن ثقفی
یکی از جالب ترین افکار بشر ایده ی جابجایی در هر زمان است . البته اگر از یک بعد دیگر به قضیه نگاه کنیم همه ی ما مسافر زمان هستیم . هم اکنون که شما این مطلب را مطالعه می کنید زمان به پیش می رود و پیوسته آینده به حال و حال به گذشته تبدیل می شود
سفر در زمان
شقایق علامه زاده
سیمین دخت کلانتری
به طور کلی ساختمان هوشمند ساختمانی است که مجهز به یک زیرساختار ارتباطی قوی بوده که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود رابا آنها وفق دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را می دهد که از منابع موجود به صورت مؤثرتری استفاده نموده و امنیت و آرامش آنها را افزایش دهد.
ساختمان هوشمند
طراوت داودیان
فرزانه محمد بیگی
جهان هستی با تمام عظمت خود ، 7/13 میلیون سال پیش بدون طرح و نقشه ای از پیش تعیین شده از نقطه ای بسیار کوچک متراکم و توسط انفجار بزرگی که در جوامع علمی آن را انفجار بزرگ یا مهب انگ ( the Big Bang ) می گویند
انفجار بزرگ
صبا اوجانی
درسا حبیب
بازیابی کلیه مواد ، موضوع مهم و مطرح جهان در قرن 21 است ، به دلیل اهمیت منابع انرژی دردنیای امروز ، بازیابی مخازن نفت در مقابل سایر انرژی های حاصل از نور خورشید ، انرژی اتمی و سایر انرژی های ، باد و امواج دریا ..... از موضوعات مهم تکنولوژی روزاست .
بازیابی مخازن نفت
سپیده جساس زاده
سارا حبابی
شاید آسان ترین ، راحت ترین و ارزان ترین وسیله ای که ورزشکاران ومردم برای رفع خستگی ، کسالت و به دست آوردن آرامش و راحتی از آن استفاده می کنند ، آب باشد .
هیدروتراپی
النا اسدی- آیناز تقی نواز
انرژی هسته ای کاربردهای مختلفی دارد که به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم .
کاربرد انرژی هسته ای در تولید برق
انرژی هسته ای در پزشکی هسته ای و امور بهداشتی
کاربرد انرژی هسته ای در دسترسی به منابع آب
کاربرد انرژی هسته ای در بخش صنایع غذایی و کشاورزی
کاربردهای انرژی و فناوری هسته ای
مونا معتصمی- پریسا گلابی
روبات وسیله ای اتوماتیک است که توانایی انجام کارهایی را در حیطه فعالت انسان دارد .
کلمه ی روبات توسطkarel capek نمایشنامه نویس اسلواکی ابداع شد که معنی آن « کارگر اجباری » یا « کارگر مزدور» است . روبات دور کن اساسی دارند که هر یک بدون دیگری ناقص است .
بیو روباتیک
نیوشا درودگر
زهره فرح روز
هر کرم نوعی امولوسیون است ، پراکنده کردن یک مایع غیر حل شونده در مایع دیگر را امولوسیون میگویند .
برای ساخت کرم باید تمام وسایل استریل شده باشد که توسط دستگاه هایی صورت می گیرد .
هر کرم دارای نگهدارنده می باشد و میزان آن به حدی است تکه جلوی آلودگی را بگیرید
ساخت کرم و ژل
فرناز بیات
فرنوش علی اعظمی
ژن درمانی شامل وارد کردن یک ژن به داخل یک سلول با هدف رسیدن به نوعی اثر درمانی است برای این منظور تحویل ژن طبیعی به سلولهای پیکری
(نه زاینده لازم است.)
ژن درمانی
ملیکا هاشمیان
سما میرزاکوچک
کاربرد بسیار گسترده ای در حسگرها ، دوربین های دیجیتالی ، دیسک ها و دیگر ابزارهائی که در زندگی ما استفاده می شوند ، دارد . جایزه ی نوبل فیزیک 2007 به دو تن از پژوهشگرانی اعطا شد که حاصل تحقیقات آنها منجر به اختراع دیسک های سخت کوچک و پر ظرفیت امروزی شده است
مقاومت مغناطیسی منفی
نیلوفر سالاری
مهرین رئوفی
گیاه آلوورا از 15 قرن قبل از میلاد مسیح در درمان ناراحتی های پوستی و حفظ زیبایی استفاده می شده است همچنین از این گیاه جهت درمان سوختگی های سطحی ، حساسیت های پوستی کاهش قند خون استفاده می شده . آلوورا در مواد غذایی به عنوان یک نوشیدنی سالم مصرف می شود .
گیاه آلوور
المیرا دلالی- پگاه تفویضی
پیشرفت علم و فن آوری دستاوردهای فراوان همواره مشکلات تازه ای را به همراه داشته است . به عنوان مثال از آلودگی زیست محیطی سوخت های فسیلی می توان یاد کرد . در نتیجه سوختن مواد فسیلی گازهایی وارد هوا می شود که تراکم این گازها در جو زمین مانع خروج گرما از طرف زمین و باعث افزایش دما و تغییرات گسترده آب وهوایی در زمین می گردد ( اثر گلخانه ای ) بهترین راه حلی که اکثر دانشمندان ارائه کردند ، متوقف کردن روند رو به رشد گازهای مضر است و این امر تنها با استفاده از انرژی های پاکی نظیر انرژی خورشیدی بادی و ... امکان پذیر است .
جدید ترین راههای تولید انرزی
شیوا شهریاری
خداوند هنگامی که به آفرینش آسمان ها رو می آورد . آسمان به صورت توده ی گازی شکل بودندآن گاه به زمین و آسمان فرمان داد که به صورت جدا از هم حضور یابند سپس هفت آسمان را این چنین استوار ساخت . مطلب مذکور در آیه فوق مبین یک حقیقت علمی است که دانش روز کم و بیش به آن پی برده است .
نجوم در قرآن
تابان یزدانی
تینا جذبی
به طور کلی مواد در طبیعت به انواع مختلفی یافت
می شوند اتم برخی از عناصر که عدد جرمی متفاوت و اتمی یکسان دارند را ایزتوپ می نامند . حال این سوال پیش می آید که رادیو ایزوتوپ چیست ؟
و چگونه می توان آن ر تهیه کرد ؟ باید گفت که در واقع از شکافت ایزتوپ های سنگین رادیو ایزوتوپ های سبک تر تولید می شود
رادیو ایزوتوپ
فرناز جاودانی – زهرا فهیمیان
بسیاری از زباله ها را به جای دور ریختن می توان بازیافت کرد – بازیافت یعنی استفاده ی دوباره از مواد برای ساختن چیزی جدید . برای بازیافت در ابتدا مواد باید دسته بندی و از یکدیگر جدا شوند . اگر هر چیزی را که می توان بازیافت کرد کنار بگذاریم ، به این معنی است که زباله ی کمتری برای دفن کردن یا سوزادن تولید کرده ایم
بازیافت زباله
سارا غروی
زهرا فرشیدرخ
سنتز بنزن نمونه های مواد قدیمی را به دی اکسید کربن جامد ، کربید لیتیم ، گاز استیلن و نهایتا به بنزن
( ) تبدیل می کند . با افزودن ماده ای آلی به نام سنیتلاتور به بنزن تبدیل شده . محلول شروع به تابش اشعه میزان کربن 14- اندازه گیری و با مقایسه آن با کربن 12- ماده را سالیابی می کنیم
سالیابی با دستگاه سنتز بنزن
یاسن اصغری زاده
کتایون نژاد اصل
کربن 14: جانوران با دریافت کربن در هنگام تنفس این ماده را به دستگاه های بدن خود انتقال می دهند. از زمانی که جانور می میرد و استخوان هایش روی زمین ره می شود . تبادل کربن با محیط بیرون قطع شده و کربن 14 شروع به پرتوزایی و تجزیه می کند اما کربن 12- ثابت مانده . پس با محاسبه نسبت کربن 14- به کربن 12 – می توان فهمید چند سال از مرگ جانور گذشته است چرا که کربن 12- هر 5730 سال یکبار نصف می شود
سنتز بنزن
آتوسا کاظمی
انرژی مفهومی مبهم است دیده نمی شود و هیچ عنصر مادی ندارد تنها می دانیم وجود دارد چون اثرات آن را می بینیم . و تنها به خاطر کارهایی که می تواند برای ما انجام دهد به آن بها می دهیم .
بشر اشتها ی سیری ناپذیری به انرژی دارد و تقاضای جهانی انرژی از سال 1950 تا کنون حدود سه برابر شده است
طرحهای نو انرژی
پریناز مقیمی
نیسم بهشتی زاده
نانو چیست و چه کارهایی دارد ؟
نانو کلمه ای است یونانی به معنای بسیار کوچک به 3 دسته تقسیم می شوند :
1- نانو تکنولوژی 2- نانو تکنولوژی خشک
3- نانو تکنولوژی محاسبه ای
نانو در دنیای امروز کاربرد های گوناگونی دارد مانند: نانو پلیمر ، نانو مشکی و... نانو پلیمر نیز یک تکنولوژی سازگار با محیط زیست است که ابزار مؤثری در رفع و کاهش آلانیزه های به جا مانده در محیط بر اثر فعالیت سایر تکنولوزی ها محسوب می شود.
نانو پلیمر